Profesjonalnie, wygodnie oraz z klasą | Odzież gastronomiczna.

Od kilku lat wielokrotnie moje posty nawiązywały do obecnie panujących trendów jeśli chodzi o modę kobiecą. Co roku zalewają nas nowe pomysły co do obowiązującego w danym momencie stylu, printu jak i kolorów. Mimo wszystko i tak odnoszę wrażenie, że nie pojawia się nic nowego, a po prostu odświeżane są stare trendy. Pamiętam czasy mojej szkoły średniej, gdy nie było jeszcze  ogólnego dostępu do internetu. Każdy z nas miał swój własny styl i każdy wyglądał inaczej. Nie było sytuacji, w której wszystkie dziewczyny w klasie miały takie same spodnie czy markę butów. Ale czasy mamy inne i schludny a przede wszystkim modny wygląd to bardzo ważny aspekt w życiu większości z nas. Nie ważne również gdzie pracujemy, wszędzie obowiązuje pewien kod odpowiedniego ubioru w stosunku do danego miejsca pracy. Jednym z takich miejsc są profesjonalne kuchnie przygotowujące posiłki dla większej ilości osób. Tam liczy się zarówno schludny, pro wygląd jak i wygodna, funkcjonalna odzież gastronomicznaDobrze skrojona odzież przy użyciu odpowiedniego materiału, bardzo ułatwia pracę  w kuchni. Często w trudnych warunkach ze względu na wysokie temperatury jak i pracę pod presją uciekającego czasu, ilości zamówień w danym momencie. Tak samo sprawa ma się jeśli chodzi o osoby pracujące bezpośrednio z klientem na terenie danej restauracji. Profesjonalny wygląd z zachowaniem odpowiednikiem higieny to bardzo ważny punkt w kontrakcie z klientem. 

Nie raz bywa i tak, że prosto z kuchni na salę musi wyjść główny kucharz. Często po wielu godzinach żmudnej pracy. A nikt  z nas nie chciałby widzieć go w mało atrakcyjnej i co gorsza zabrudzonej, zniszczonej odzieży gastronomicznej. Gdyby tak było, pewnie drugi raz byśmy już tam nie wrócili. Dlatego tutaj kolejnym ważnym punktem jest sposób jej systematycznego, dokładnego i odpowiedniego prania. Nie ważne czy pracujemy na stanowisku kelnera, szefa kuchni czy jego pomocnika, zawsze powinniśmy mieć na sobie profesjonalną, wygodną oraz funkcjonalną odzież gastronomiczną.

Magdalena

Komentarze

  1. Uniformy to bardzo istotna rzecz a czystość to podstawa. Moim zdaniem to pracodawca powinien zapewnić pranie odzieży roboczej. Jednak nie wszystkie uniformy w gastronomii muszą być białe.Widziałam kiedyś w sklepie mięsnym pracowników ubranych w kolor zielony :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Copyright © 30plus blog