Kontrola trzeźwości | świadome społeczeństwo.

Wielokrotnie zastanawiałam się dlaczego tak wiele osób decyduje się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Przerażające są statystyki odnośnie kierowców będących "pod wpływem". Na Polskich drogach mamy rutynowe kontrole, wzmożone podczas świąt, a przecież ilość osób przyłapanych na gorącym uczynku to tylko drobny odsetek. Dla mnie wsiadanie do samochodu będąc nietrzeźwym to niesamowity egoizm oraz głupota. Co gorsza, gdy dochodzi do wypadku, rzadko kiedy ofiarą staje się pijany sprawca lecz niewinny przechodzeń,  cyklista czy kierujący innym autem. Dla mnie nie ważne, czy jest to jedno piwko czy pięć, nie prowadzę. Myślę, że największy problem to sytuacje gdy na imprezie mimo, iż nie planujemy pić padają słowa "No ej, jednego z nami się nie napijesz". 
Często za kierownicę siadają osoby, które poprzedniego wieczora były na weselu, urodzinach i tam piły alkohol w większych lub mniejszych ilościach. Niestety kilka godzin snu oraz rosołek z rana nie sprawi, że poziom alkoholu w naszym organizmie spadnie do zera, a my będziemy zdolni do prowadzenia samochodu czy innego pojazdu. W tym przypadku mamy taką możliwość aby skorzystać  z badania profesjonalnym alkomatem na najbliższym komisariacie policji. Jadnak zazwyczaj nie mamy takiej możliwości i tutaj idealnym rozwiązaniem jest własny, prywatny alkomat. Obecnie możemy zakupić różne modele, mniej i bardziej profesjonalne, również takie w przyjemnie dostępnych cenach.
Taki drobny gadżet jest w stanie uratować życie nam jak i innym. Nie warto również ryzykować utraty prawa jazdy, gdy jesteśmy uzależnieniu od poruszania się samochodem jeśli chodzi o pracę czy załatwianie spraw codziennych. Bez samochodu jak i możliwości jego prowadzenia jesteśmy bardzo ograniczeni a nawet pozbawieni wykonywania zawodu.
Kto z Was zdecydował się na zakup alkomatu? Jak dla mnie mogłyby być dostępne w wielu miejscach jak restauracje, hotele a nawet plaże. Tak by móc za niewielką opłatą sprawdzić, czy faktycznie jesteśmy nie tylko zdolni ale mamy prawo wsiąść za kierownicę. 

Komentarze

  1. niemal nie poję alkoholu ale sama chciałabym mieć dobrej jakości alkomat aby sprawdzić swój stan oraz innych przed wejściem do auta

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Copyright © 30plus blog