Seryjni mordercy na ekranie | Warto obejrzeć.

Nigdy wcześniej nie wspomniałam Wam, kim jestem z zawodu i jakie były moje plany związane z kierunkiem moich studiów. Otóż pilnie uczyłam się na kierunku zwanym resocjalizacja, a w trakcie tejże pilnej nauki zapragnęłam być kryminologiem. Niesamowicie interesowały mnie nie tyle skutki przestępczości, co osobowość przestępców oraz ofiar. Nie wiem skąd wzięła się u mnie ta fascynacja tematem i ciągła chęć przyglądania się dogłębnie patologii z bliska. Jeszcze bardziej pociągały mnie mechanizmy psychologiczne prowadzące jednostkę do popełnienia przestępstwa. Jednak okazało się, że czegoś do końca nie przemyślałam w tym wszystkim. A dokładnie nie myślałam nad samą sobą, tym kim i jaka jestem. Chęci, pragnienia to jedno a moralność i niestety moja słaba struktura emocjonalna zupełnie w tym wszystkim nie pasowała.
Po dziś dzień jednak uwielbiam oglądać filmy jak i dokumentalne seriale przedstawiające mechanizm popełnienia przestępstw oraz zarys osobowości osoby dopuszczające się tak okropnych czynów. Pociąga mnie to intelektualnie a jednocześnie niesamowicie odpycha mentalnie, bo po dziś dzień nie potrafię zrozumieć dlaczego ludzie tak bardzo się krzywdzą.
Dlatego mam dziś dla Was kilka propozycji, które w roku 2018 przyjemnie połechtały mnie wizualnie jak i intelektualnie
Zacznę od filmu "The house that Jack built". Film po którym czuje się niesmak, pewne obrzydzenie oraz oburzenie. Jako fanka filmów Larsa Von Triera, nie byłam zaskoczona brutalnością oraz emocjonalnym chłodem. Raczej skupiłam się nad faktem skąd biorą się w nas pewne myśli i jak rodzi się osobowość seryjnego mordercy.

To teraz coś z seriali. Tu z pomocą przychodzi oczywiście Netflix. O ile ostatnio ciężko znaleźć mi tam coś na prawdę ciekawego to w dziale seriale, można znaleźć pewne perełki. Pierwszą z nich jest serial "Mindhunter". Serial który wymaga pewnej cierpliwości od widza ale który sprawił, iż poczułam się w pełni usatysfakcjonowana. Ten serial to historia dwóch agentów FBI oraz ich rozmowy z największymi seryjnymi mordercami, którzy zawitali na tym świecie. Świetnie pokazany jest tu mechanizm narodzin psychopaty oraz to, jak bardzo potrafią być świadomi swoich czynów a nawet przerazić swoim intelektem. Potęgą tego serialu dla mnie jest właśnie narracja oraz bardzo dobre kadry i tło muzyczne.
Moja trzecia propozycja to serial dokumentalny "Making a murderer", który również znajdziecie na Netflix. Filmy i seriale oparte na faktach to chyba najlepsze propozycje jakie można obejrzeć oraz przeanalizować. "Making a murderer" to serial po którym mam mieszane uczucia, bo tak na prawdę nie wiem czy jest to historia niewinnie skazanych mężczyzn, co jednocześnie miało tragiczny wpływ na los ich rodzin. Czy może to historia dwóch mężczyzn, którzy dopuścili się okrutnego czynu bestialskiego morderstwa.
Bardzo pociągająca wydaje mi się również praca związana z badaniem śladów na miejscu zbrodni. Świetnie przedstawia to zarówno serial "Making a murderer" oraz "Stairs". Nie ma czegoś takiego jak zbrodnia doskonała i nawet pojedyncza kropla krwi może zdradzić największe szczególny morderstwa. Zebranie dowodów i ich analiza w laboratorium wydaje się być żmudna a zarazem tak bardzo ekscytująca. Tu nie może oczywiście zabraknąć odpowiedniego sprzętu jak chociażby mikroskop stereoskopowy.
O ile od dobrych 15 lat nie oglądam telewizji, to nie wyobrażam sobie życia bez dobrego kina. Na moje szczęście każdego roku powstaje wiele świetnych pozycji wartych obejrzenia.

Magdalena 

Komentarze

 1. Rzeczywiście, oglądanie to jedno, ale praca w tym kierunku raczej nie dla słabych nerwów i wyczulonej wrażliwości, ja bym nie potrafiła... Zaciekawiły mnie twoje propozycje, chętnie oglądnę, uwielbiam thrillery i kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie klimaty filmów i dokumentów

  OdpowiedzUsuń
 3. O rany, jakoś nigdy mnie to nie pociągało... a teraz do kin wchodzi kolejny film w tej tematyce- o seryjnym mordercy Tedzie Bundy...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciężka praca, która również mnie interesuje. Ja chciałam być kiedyś psychologiem, żeby pomagać innym, ale zdałam sobie sprawę, że mam za słaby charakter i pewnie ciężko byłoby mi żyć swoim życiem a nie innych i odpuściłam, teraz wiem, że to dobra decyzja. A w temacie kryminologii to jestem cały czas ze względu na kryminały, które namiętnie czytam. Często buszuję też w internecie szukając informacji o zbrodniarzach i nie jestem w stanie zrozumieć ich poczynań, ale ciągnie mnie, aby poznać jak najwięcej faktów. Np wczoraj do późna czytałam notki o Ted Bundym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mindhunter by bardzo dobry, tego drugiego trochę boję się oglądać. Obecnie oglądam El Chapo i wkręciłam się w hiszpańskojęzyczne seriale:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie szukam czegoś ciekawego do obejrzenia na Netlixie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. chętnie obejrzę :)
  http://stylishfashionbylu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam tematykę seryjnych morderców, więc chętnie obejrzę

  OdpowiedzUsuń
 9. o będę miałą co oglądać wieczorami ;D Uwielbiam taką tematykę

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie obejrzę :P
  Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 11. Tematyka ciekawa, ale przyznam, że żadnego z filmów/seriali nie widziałam. Muszę to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie oglądałam jeszcze żadnego z nich, ale lubię takie klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Od czasu do czasu lubię obejrzeć mocny film, dlatego The house that Jack built bardzo mnie zainteresował.

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałam kilka podejść do Mindhuntera, ale jakoś mnie nie wciągnął. Dam mu jeszcze jedną szansę w najbliższym czasie :)Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 15. Co do Mindhuntera to zgadzam się - wymaga cierpliwości ale satysfakcjonuje! Tak samo jest z książką :) Chętnie obejrzę trzecią Twoją propozycję!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Copyright © 30plus blog