Leczenie boreliozy | Groźne skutki ugryzienia przez kleszcze.

Od zawsze mieszkałam w dość ładnej okolicy małego miasta, gdzie dookoła królują lasy, łąki oraz pola uprawne. O ile w wieku zbuntowanej nastolatki marzyło mi się wielkie miasto oraz te wszystkie możliwości jakie ono oferuje, z wiekiem zrozumiałam, że zdecydowanie preferuję spokojne miejsca. Od zawsze uwielbiałam kontakt z naturą i lata dziecięce spędzaliśmy nie przed komputerem, lecz biegając po łąkach, budując bazy lub przesiadując na drzewie zajadając śliwki lub czereśnie. Również zimą godzinami budowaliśmy domki ze śniegu, zjeżdzalismy na pupach na pobliskim wzgórzu lub po prostu wędrowaliśmy tu i tam w poszukiwaniu przygód. Z kolei jesień należała do lasu i wielogodzinnego grzybobrania. Po dziś dzień, końcówka sierpnia to konkretne rozpoczęcie dla mnie sezonu grzybowego. Ostatnie dwa lata poduczyłam się w temacie grzybów i już wiem, że nawet zimą lub wiosną można zbierać grzyby. Prawie zawsze zabieramy ze sobą nasze ukochane psy.

 


Niestety pośród tych wszystkich przyjemnością są również zagrożenie, jak chociażby kleszcze, które intensywnie działają w tych cieplejszych miesiącach. Obecnie jest ich tak dużo, że w takich miesiącach, jak maj, czerwiec i lipiec nie chodzę już na dalsze spacery z moimi psami. Każde wyście kończyło się atakiem kleszczy i niestety przynajmniej raz w roku, któryś zatopił swoją głowę w mojej skórze. Są one czasami tak malutkie, że w że w zeszłym roku dojrzałam go dopiero podczas kąpieli, przekonana że to nowy, malutki pieprzyk na mojej nodze. Najgorszym scenariuszem po ugryzieniu, jest oczywiście borelioza, powodowana przez bakterie przenoszoną przez kleszcze i zbyt późne wykrycie oraz leczenie boreliozy.

Pierwszym objawem tej choroby, jest pojawienie się zaczerwienienia na skórze o średnicy ponad 5 centymetrów, który może przybrać różne formy. Drugie stadium charakteryzuje się tym, że rumień znika. Borelioza jest niebezpieczna ze względu na to, że objawy mogą w wystąpić nawet po kilku miesiącach, jest to zależne od układu odpornościowego. W tym czasie bakteria stopniowo osłabiają narządy żywiciela. Trzecie stadium polega już na silnych objawach. Organizm zaczyna się po prostu rozpadać, co może skutkować nawet śmiercią. Niestety to spotkało wujka mojego męża. Był silnym i wysportowanym mężczyzną, u którego zbyt późno wykryto przyczyny jego osłabienia i pogarszającego się stanu zdrowia. Odszedł od nas w ciągu roku od momentu diagnozy, a ostatnie miesiące swego życia spędził wręcz przykuty do szpitalnego łóżka, nie potrafiąc się poruszać, a nawet mówić.

Pomyślicie, że mieszkacie  w mieście i nie bywacie w lesie i raczej was to nie spotka. Bardzo mylny tok myślenia. Ostatnie lata wykazały, że kleszcze preferują od lasu bardziej takie miejsca, jak parki czy nawet ogrody przydomowe, bo łatwiej tam o dostęp do przyszłej ofiary. W czasie pandemii był zakaz wychodzenia do lasu, więc moje psy cały sezon mogły wyszaleć się jedynie w naszym ogrodzie. Miały w sezonie przynajmniej po dwa kleszcze i spytacie, jak to możliwe.

Leczenie boreliozy może być skuteczne
, jednakże chorobę należy wykryć w porę, w jej pierwszym stadium rozwoju. Można tego dokonać dzięki badaniu biorezonansem. Najlepiej jednak działać zapobiegawczo i skorzystać z możliwości jaką jest szczepionka.

Komentarze

Obserwatorzy

Copyright © 30plus blog