Bezpieczeństwo ponad wszystko | Szkolenia przeciwpożarowe.

Wczorajszego wieczoru byłam już tak wymęczona całym tygodniem pracy, że wieczór postanowiłam spędzić pod kocem. Na zewnątrz panował okrobny ziąb, który miałam wrażenie, że przedostawał się również do domu. Zrobiłam sobie gorącą herbatę z pigwą i postanowiłam zabrać się za nadrabianie dwóch filmów dokumentalnych, "Wulkan: Ewakuacja z Whakaari" oraz "Wstrząsy wtórne: Trzęsienie ziemi w Nepalu". Oba dokumenty obejrzałam pełna emocji i nie sądziłam, że aż tak mną wstrząsną. O ile jestem świadoma tego, jak silna i destrukcyjna potrafi być matka natura, bardziej uderzył mnie obraz tego, jak wiele nieszczęść dzieje się z powodu działań ludzi. Często czujemy się zbyt pewni siebie lub po prostu pochłania nas żądza sławy lub pieniądza i to wygrywa ponad wszystko. Te dwa dokumenty były dla mnie idealnym zapalnikiem oraz inspiracją do napisania dzisiejszego postu, a jest nim bezpieczeństwo oraz szkolenia przeciwpożarowe.

Chyba jeszcze nigdy o tym tu nie wspominałam, ale mój tato jest emerytowanym strażakiem. Z moich lat dziecięcych pamiętam to, że pracował po wiele godzin, a gdy był w domu, często łapały go stany depresyjne. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, nie byłam świadoma z czym styka się codziennie w pracy. Bycie strażakiem, to nie tylko gaszenie pożarów, ale przede wszystkim ratowanie ludzi i niestety praca przy zwłokach. Teraz wiem, że zawsze kiedy milkł i chciał posiedzieć sam w ciszy, próbował przetrawić to, co działo się w pracy i czego był świadkiem.

Pierwszy dokument uświadomił mi, jak rzadko myślimy o swoim bezpieczeństwie i nie zwracamy uwagi na pewne znaki lub po prostu za bardzo ufamy innym. A przecież do tragedii może dojść w każdej chwili i większość  z nas nawet nie ma pojęcia, jak powinno się zachować. Zazwyczaj po prostu wpadamy w panikę, a to niestety jeszcze bardziej komplikuję daną sytuację. Dlatego szkolenia przeciwpożarowe, to nie tylko przeszkolenie ludzi i przygotowanie ich w razie pojawienia się pożaru.  To przede wszystkim szansa na uratowanie swojego życia. Obecnie takie procedury obowiązują wszystkich pracodawców prowadzących działalność. Warto w tym wypadku zwrócić się z pomocą do profesjonalistów, jak chociażby https://www.nofire.pl/uslugi-ppoz/szkolenia-przeciwpozarowe. Obecnie takie szkolenia można przeprowadzać stacjonarnie lub w wersji online, starając się przekazać najważniejszą wiedzę  w tym zakresie i to w jak najbardziej przystępny dla ludzi sposób. Tego typu szkolenia prowadzone są oczywiście okresowo i muszą być co jakiś czas powtarzane. Zdecydowanie warto zadbać o siebie oraz swoich pracowników i przeprowadzić praktycznie szkolenia przeciwpożarowe, które w naszym kraju są ustawowo obowiązkowe.

 

Komentarze

Obserwatorzy

Copyright © 30plus blog